Rugsėjo 23 d. grupė moksleivių aplankė Kauno IX fortą ir dalyvavo edukaciniame užsiėmime „Pabėgimas“. Gimnazistų mintys po pažinties su muziejaus ekspozicija ir užsiėmimo.
Mane sukrėtė žydų gyvenimo sąlygos įkalinimo vietoje. Buvo labai baisu karceriuose, į kuriuos žydai pakliūdavo už menkiausią nusikaltimą. Negalėjau patikėti, kad didžiuliai grioviai aplink fortą buvo pilni žydų palaikų, o baigiantis karui, kai naciai norėjo likviduoti savo nusikaltimų įrodymus, likę gyvi žydai turėjo sudeginti savo tėvynainius.
Vien pastatas ir jo patalpos mane šiurpino, negaliu įsivaizduoti, kaip žmonės ten gyveno ir net išgyveno. Įsiminė informacija apie tai, kad buvo Lietuvos žmonių ir diplomatų, kurie padėjo žydams išgyventi.
Puiki istorijos pamoka, šis edukacijos užsiėmimas, kurio metu mes patys realiai galėjome pajusti tą įtampą ir grėsmę, kuri buvo apėmusi žydus, dalyvavusius pabėgime. Man tapo daug aiškesnė holokausto tema ir žydų istorijos tragedija.
Kelionės metu aplankėme Prezidentūros patalpas Kaune, ekskursijų vadovės lydimi apžiūrėjome istoriškai įdomią, informatyvią ekspoziciją apie Lietuvos respublikos prezidentus ir jų darbo specifiką. Dalyvavome edukaciniame užsiėmime „Vivat respublika”. Mokinių mintys po apsilankymo prezidentūroje:
Supratau, koks sudėtingas ir svarbus tarpukario laikotarpis buvo Lietuvos istorijai. Geriau supratau kiekvieno prezidento veiklos skirtumus ir pažiūrų pagrįstumą. O man buvo įdomu pamatyti prezidento A. Smetonos kabinetas. Sužinojau, kad tarpukariu kiekvienas pilietis galėjo be biurokratinių problemų užeiti į prezidentūrą ir susitikti su prezidentu. Man patiko, kad išgirdau informaciją ne tik apie politinę prezidentų veiklą, bet ir asmeninį gyvenimą, kuris, be abejo, turėjo įtakos jų pažiūroms.
Paskutinis aplankytas objektas – M. K. Čiurlionio paveikslų galerija. Gimnazistai džiaugėsi, kad po apsilankymo IX forte ir Prezidentūroje, M. K. Čiurlionio paveikslų peržiūra tapo puikia atgaiva sielai. Buvo smagu matyti mokinius, kurie, kaip jie patys sakė, nelabai mėgsta ir nemoka piešti, išdrįso ir išbandė M. K. Čiurlionio piešimo techniką.
Edukacinės kelionės metu mokinius lydėjo istorijos mokytoja Giena Kubiliūtė ir kuratorė Jomantė Slavinskaitė.
Giena Kubiliūtė, istorijos mokytoja